DRS årsmøde 2012
Dansk Radiologisk Selskab
DRS

Dansk Selskab for Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin
DSFKNM

Radiograf Rådet
Radiograf Rådet

Videnskabeligt Møde

Dansk Radiologisk Selskab

Forening af Radiografer i Danmark

Dansk Selskab for Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin


København, 25. - 27. januar 2012

 

 

Program

Program kan hentes her (Opdateret 19. januar 2012)  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /customers/d/a/6/drs-aarsmoede.dk/httpd.www/program/functions2012.php on line 8

Onsdag den 25. januar 2012
09.00-
Registrering

Chair: Jeanette Fischer, Radiograf Rådet og Linda Schumann, Rigshospitalet
10:15-10:30
Velkommen ved formænd for foreningerne

Chair: DRS Annika Langkilde, RR Charlotte Graungaard og DSKFNM Jørn Theil Nielsen
10.30-12.30
Symposium:

Chair: Elisabeth Albrecht-Beste, Gentofte hospital
Bliv langtidsfrisk og langtidsholdbar
Henrik Krogh, forfatter, foredragsholder og trivselsekspert
12.30-13.45 Frokost i udstillingslokalet
Foredragssal Finland/Norway
13.45-15.30
Pre-/postnatal hydronephrosis
Chair: Lise Borgwardt og Beth Vinther Reimer, Rigshospitalet
Perinatal og pædiatrisk behandlingkirurgisk urologi – opfølgning og behandling af abnorme fund
Jørgen Thorup, Rigshospitalet
Abnorme fund i nyrer og urinveje ved prænatal misdannelsesscreening med ultralyd skanning - art, hyppighed og plan prænatalt
Dina Cortes, Hvidovre hospital
Imaging and functional investigations postnataly in fetally recognized hydronephrosis
Michael Riccabona, Austria
14:45-16:15
Kaffe i udstillingslokalet
16.00-17.30
Klagesager
Chair: Erik Morre Pedersen, Aarhus Universitetshospital
Hvis jeg får en klage – nyt om patientombuddet
Agnes Hauberg, overlæge, Patientombuddet
Patientforsikringen – hvordan får patienter erstatning
Martin Erichsen, Patientforsikringen
Retslægerådet: opgaver og funktioner
Henning Hansen, sekretariatsleder
17.45-18.45
Generalforsamling i Dansk Radiologisk Selskab
Foredragssal Denmark
13.30-14.50
Firmasymposier og frie foredrag
Chair: Mette Zacho og Esther Belmaati, Rigshospitalet
Fremtidens kliniske IT arbejdsplads (Siemens)
Birgit Groesfjeld, salgsdirektør
Tumorafgrænsning ved højpræcisions-stråleterapi: Recidivlokalisation som validering af targetindtegning ved hoved-halscancer (10 min)
Anne K. Due, Ivan R. Vogelius, Marianne C. Aznar, Søren M. Bentzen, Anne K. Berthelsen, Stine S. Korreman, Claus A. Kristensen, og Lena Specht, Rigshospitalet
Can Contrast Enhanced Ultrasound (CEUS) differentiate between benign and malignant complex renal cysts? (10 minutter)
Ole Graumann, Susanne Sloth Osther og Palle Jörn Sloth Osther, Fredericia Sygehus
Akut on-call diagnostik fra Sydney hjælper svenske sygehuse med at spare på radiologiressourcerne – kan det også fungere i Danmark? (Telemedicine Clinic)
Henrik Agrell, director
15.10-16.00
Firmasymposium og frie foredrag
Chair: Mette Zacho og Esther Belmaati, Rigshospitalet
Diagnose and collaborate anytime, anywhere. Philips IntelliSpace Portal (30 min)
Eran Ruben, Sr. Director
2D strain in Patients with reduced Image Quality: Effect of Microbubble Contrast on Segmental Tracking (10 minutter)
June Anita Ejlersen, O. May, Regionshospitalet Herning
Symfysen hos fodboldspillere
Sonia Branci, Rigshospitalet
16.15-18.15
Sekretærsymposium
Chair: Linda Schumann, Rigshospitalet
”Tale sammen! Nej det bruger vi ikke”
Ida Gamborg Nielsen, konsulent, foredragsholder
19.00-22.00
Nationalmuseet
Der er fri adgang til to udstillinger på museet:
Særudstilling med temaet Europa. En 2500 år lang rejse der viser samspillet mellem Europa og den omgivende verden på godt og ondt, fra Hellas i det gamle Grækenland og helt op til det moderne Europa vi kender i dag.
Danmarkshistorier 1660-2000. Kom tæt på danskernes historie fra de enevældige kongers tid til det moderne velfærdssamfund. For mange vækker denne del af museet gamle minder!
Der vil være guider placeret rundt i udstillingerne.
Efter besøget i udstillingerne serveres en buffet i museet.
Der vil blive arrangeret bustransport tur/retur fra hotellet.
Torsdag den 26. januar 2012
Foredragssal Norway
Arrangeret af Radiograf Rådet
09.00-10.30
Colon CT
Chair: Kristine Hansen, Bispebjerg hospital
Oplæring af radiografer i CT-kolografi ved hjælp af e-learning og supervision via teleradiologi
Anne Mette Stove, Herlev hospital
Beskrivende radiografer. Erfaringer med beskrivende radiografer på Bispebjerg og Frederiksberg hospital, herunder sammenlignende opgørelse af beskrivende radiograf med yngre læge
Laura Buskov og Ole Holm, Bispebjerg hospital
10.30-11.30
Kaffe i udstillingslokalet
11.30-13.00
Kontinuerlig professionel udvikling (KPU) af radiografer i Region Hovedstaden
Chair: Charlotte Graungaard, Radiograf Rådet og Omar Muharemovic, Hvidovre hospital
Kvalitets- og professionsudvikling i radiografien med fokus på billedkvalitet samt læring og faglig udvikling
Jeanne Debess og Karen Johnsen, University College Nordjylland
13.00-14.15
Frokost i udstillingslokalet
14.15-15.45
Multietnisk CT-apparatur
Chair: Pernille Beyer Nissum, Radiograf Rådet
Multietnisk CT-apparatur
Martin Kusk og Christian Smith, Sivertsen, Esbjerg sygehus
CT-lab
Jørgen Nepper Rasmussen og Anette Sode, Odense Universitetshospital
15.45-16.15
Kaffe i udstillingslokalet
16.15-17.00

Chair: Kristine Hansen, Bispebjerg hospital
CT- og MR-skanning på Retsmedicinsk Institut
Nikolaj Friis Hansen, Retsmedicinsk Institut
Foredragssal Denmark
Arrangeret af DRS
08.00-08.45
Thoraxradiologi (Uddannelsessession for yngre læger)
Chair: Mikkel Taudorf , Rigshospitalet
Tips og tricks til røntgen af thorax
Anna Kalhauge, Rigshospitalet
09.00-10.30
Malignt lymfom (Arrangeret af Dansk Forening for Onkoradiologi)
Chair: Helle Hjorth Johannesen, Herlev hospital
Udredning, behandling og opfølgning
Hans H.N. Bentzen, Århus Universitetshospital
Billeddiagnostisk staging og behandlingsmonitorering
Karin Hjorthaug og Sten M. Sørensen, Århus Universitetshospital
10.30-11.30
Kaffe i udstillingslokalet
11.15-12.45
Kroniske lungesygdomme – klinik og billeddiagnostik
Chair: Martin Lundsgaard, Rigshospitalet
Klinikerens udfordringer og ønsker
Asger Dirksen, Gentofte hospital
HRCT in the Diagnosis of Diffuse Lung Disease
Johny Verschakelen, Belgien
12.45-14.15
Frokost i udstillingslokalet
14.00-15.30
Nye teknikker i billeddiagnostik
Chair: Caroline Ewertsen, Roskilde sygehus og Michael Bachmann Nielsen, Rigshospitalet
Nye ultralydmetoder under udvikling på DTU
Jørgen Arendt Jensen, DTU
PET/MR i en integreret skanner – et nybrud til forskning og diagnostik
Liselotte Højgaard, Rigshospitalet
15.30-16.30
Kaffe i udstillingslokalet
16.15-16.45

Aktive øvelser til forebyggelse og behandling af nakke-, skulder og albuebesvær
Kristian Thorborg, Amager hospital
16.45-17.30
Urogenital imaging
Chair: Michel Nèmery, Herlev hospital
My ”best” mistakes
Lorenzo Derchi, Italien
Foredragssal Finland
Arrangeret af DSKFNM
09.00-10.30
Hyperparathyroidisme
Chair: Peter Oturai, Rigshospitalet
Klinik
Finn Bennedbæk, Herlev hospital
Billeddiagnostik
Anne Arveschoug, Aarhus Universitetshospital
Kirurgisk behandling
Christian Hjort Sørensen, Gentofte hospital
10.30-11.30
Kaffe i udstillingslokalet
11.15-12.45
Oncopaediatric use of nuclear medicine, hybrid- and imagefusion I
Chair: Lise Borgwardt og Annika Loft, Rigshospitalet
Therapeutic response monitoring of lymphomas with FDG PET; staging, monitoring and PET/CT for radio-terapyplanning
Patrik Brodin, Rigshospitalet
Other indications for PET/CT
Lise Borgwardt, Rigshospitalet
Increased survival of children with solid tumors: How did we get there and how to keep the success going?
Catherine Rechnitzer, Rigshospitalet
12.45-14.15
Frokost i udstillingslokalet
14.00-15.30
Uro- og genital PET/CT
Chair: Annika Loft, Rigshospitalet
PET/CT til gynækologiske cancere
Annika Loft og Anne Kiil Berthelsen, Rigshospitalet
PET/CT til nefro-urologiske cancere
Kirsten Bouchelouche, Aarhus Universitetshospital
15.30-16.30
Kaffe i udstillingslokalet
16.00-17.30
Oncopaediatric use of nuclear medicine, hybrid- and imagefusion II
Chair: Lise Borgwardt og Jann Mortensen, Rigshospitalet
Spect/CT in paediatrics
Helen Nadel, Canada
Patient preparation, imaging procedure and pitfalls in paediatric NM
Lise Borgwardt, Rigshospitalet
Dose reduction in SPECT/CT and PET/CT in paediatrics
Helen Nadel, Canada
15.30-17.00
Postersession finder sted i udstillingsområdet
Se posters online her
Chair: Else Danielsen, Rigshospitalet og Susanne Rasmussen, Gentofte hospital
18.30 - ?
Gallamiddag
Gallamiddagen holdes i Capital Ballroom og velkomstdrink i Capital Foyer.
3 retter mad med vine ad libitum.
Kaffe.
Bar for egen regning.

Herefter spiller bandet ”One World” op til dans. Bandet spillede til årsmødet i Odense 2011 med stor succes.
Overrækkelse af priser for film-reading session og firmakonkurrencen


Fredag den 27. januar 2012
Foredragssal Norway
Arrangeret af Radiograf Rådet
09.00-10.00
Sidste nyt fra stråleterapiens forunderlige verden
Chair: Pernille Beyer Nissum, Radiograf Rådet
Den teknologiske udvikling går stærkt alle steder i Sundhedsvæsenet, og således også indenfor stråleterapi
Pernille Toft-Jensen og Annette Kahlen, Herlev hospital
10.00-10.30
Vold og trusler på røntgenafdelingerne

Brian Seneca Schmidt, Mona Gehrt og Bettina Brøndum Jensen, Odense Universitetshospital
10.15-11.30
Kaffe
11.30-13.00
Stoler du blindt på din diagnostiske skærm? - Hvem sætter standarden ?
Chair: Maria Weise Teilmann, Frederiksberg hospital
”Hvis jeg ser på en diagnostisk skærm – så er det en god skærm”
Hvad er den ”gode skærm”?
Tooba Butt og Palle Mull Jørgensen, Glostrup hospital
Thorax med og uden raster – kend din nye digitale værktøjskasse
Palle Mull Jørgensen, Käthe Pliniussen og Tooba Butt, Glostrup hospital
Fordele og ulemper ved MRI ved belastning
Rasmus Bouert, Frederiksberg hospital
13.00-13.30
Anvendelse af ekstern filtrering ved stuefoto af thorax
Chair: Maria Weise Teilmann, Frederiksberg hospital

Frederikke Hansen, Frederiksberg hospital
13.30
Afslutning
Foredragssal Denmark
Arrangeret af DRS
08.00-08.45
Det haltende barn. Diagnostik og udredning (Uddannelsessession for yngre læger)
Chair: Caroline Clausen, Rigshospitalet

Lene Bak, Kolding sygehus og Michel Bach Hellfritzsch, Aarhus Universitetshospital
09.00-10.30
Diagnostik og behandling af maligne rygsygdomme (Arrangeret af Dansk Neuroradiologisk Selskab)
Chair: Vibeke André og Annika Langkilde, Rigshospitalet
Kirurgiske behandlingsmuligheder ved maligne rygsygdomme
Benny Dahl, Rigshospitalet
MR ved benigne og maligne knoglemarvslidelser
Cecilia Petersen, Skånes Universitetssjukhus i Lund
10.15-11.30
Kaffe
11.15-12.30
Hoftesmerter hos voksne
Chair: Michel Bach Hellfritzsch, Aarhus Universitetshospital
Symptomer ved dysplasi og femuroacetabular impingement (FAI)
Ole Ovesen, Odense Universitetshospital
Radiologi ved dysplasi og femuroacetabular impingement (FAI)
Trine Torfing, Odense Universitetshospital
Behandlingstilbud ved dysplasi og femuroacetabular impingement (FAI)
Ole Ovesen, Odense Universitetshospital
Foredragssal Finland
Arrangeret af DRS og Radiograf Rådet
09.15-10.15
Firmasymposium og frie foredrag
Chair: Kristina R. Nielsen, Hillerød sygehus
Ekstrakardielle fund ved elektiv koronar CT: en opgørelse fra Gentofte Hospital (10 minutter)
Pernille Martens, Gentofte Hospital
Klinikerens forventning til den radiologiske beskrivelse – et pilotstudie baseret på en Spørgeskemaundersøgelse
Rikke Rass Winkel, Anke Katrin Hofmann, Charlotte Strandberg og Anna Rosted, Gentofte hospital
The roll of Fat Pad sign in diagnosing occult elbow fractures in the pediatric patient; A prospective MRI study (10 minter)
Zaid Al-Aubaidi, Trine Torfing, Torben Stryhn og Niels Wisbech Pedersen, Odense Universitetshospital (Foredragsholder: Trine Torfing)
Low dose iterative reconstructions in the emergency ward CT GE Healthcare (30 minutter)
Koenraad Nieboer, Belgien
10.15-11.30
Kaffe
11.15-11.45
Firmasymposium
Chair: Vibeke Berg Løgager, Herlev hospital og Sonia Branci, Rigshospitalet
Røntgenstereometri (RSA) – hvad kan det bruges til? Santax (30 minutter)
Maiken Stilling, cand.med., ph.d.
11.45-12.45
Gode, radiologiske internetsider
De store, klassiske sider – herunder ESR og RSNA
Peter M. Hansen, Rigshospitalet
Det skjulte guld
Michael Bachmann Nielsen, Rigshospitalet
12.45-13.55
Frie foredrag
Chair: Kristoffer L. Hansen og Michael Bachmann Nielsen, Rigshospitalet
Endovascular treatment of hemodialysis arteriovenous fistulas – Is immediate post interventional blood flow a predictor of potency? (10 minter)
Søren Thorup Heerwagen, Marc A Hansen, Torben V Schroeder, Søren D Ladefoged og Lars Lönn, Rigshospitalet
Clinical evaluation of synthetic aperture sequential beamforming (10 minutter)
Peter M. Hansen, Rigshospitalet
Masteruddannelsen i Medicinsk Billeddiagnostik (10 minutter)
Malene Grubbe Hildebrandt, Odense Universitetshospital
Evaluation of complex Bosniak category IIF renal cysts (10 minutter)
Ole Graumann, Susanne Sloth Osther og Palle Jörn Sloth Osther, Fredericia Sygehus
MR-billeddiagnostik ved inflammatoriske tarmsygdomme (10 minutter)
Kayalvily J. Nielsen, Herlev Hospital
Billeddiagnostisk udredning af patienter med makroskopisk hæmaturi (10 minutter)
Karen Lind Ramskov, Herlev Hospital
Hymen imperforatus kan være en del af en udviklingsanomali (10 minutter)
Francis Barrio Rivero og Anette Koch Holst, Odense Universitetshospital
 

SiemensPhilipsGESANTAX MedicoTelemedicine Clinic


Dansk Radiologisk Selskab
Dansk Radiologisk Selskab

Dansk Selskab for Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin
Dansk Selskab for Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin

Foreningen af Radiografer i Danmark
Radiograf Rådet